• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 82
  • Dünkü Görüntülenme: 6640
  • Toplam Görüntülenme: 4356841

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MEHMET ALİ ŞAHİN: – “HAC ORGANİZASYONUNU TÜRKİYE’YE VERSİNLER”

25 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
373 defa okundu.
AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MEHMET ALİ ŞAHİN:  – “HAC ORGANİZASYONUNU TÜRKİYE’YE VERSİNLER”

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MEHMET ALİ ŞAHİN:

– “HAC ORGANİZASYONUNU TÜRKİYE’YE VERSİNLER”
– “TEDBİR AÇISINDAN CİDDİ BİR NOKSANLIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Suudi yetkililere seslenerek, “Hac organizasyonunu bize versinler. Türkiye oradaki organizasyonu kimsenin burnu kanamadan hac vazifesini yaptırır” dedi.
Partinin İl Başkanlığı tarafından Eflani ilçesinde düzenlenen bayramlaşma programına katılan Mehmet Ali Şahin, Suudi Arabistan’da meydana gelen faciaya değinen Şahin, Mekke’de yaşanan ölümlerin üzerinde düşünmek gerektiğini söyledi. “Buna ‘kader’, ‘vade geldi’, ‘ecel’ deyip geçebilir miyiz?” diyen Şahin, “Hacda meydana gelen olayı ‘Ecel-i kaza’ olarak görüyorum. 2 milyon insan hacı olacak gelmiş. 2 milyon insan çok değil. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da teröre karşı miting yapıldı, 2 milyon insan vardı orada. Hiçbir olumsuzluk olmadan, hiç kimsenin burnu kanamadan dağıldılar. 2 milyon insanın Mekke’de Arafat’ta o geniş arazide ibadetlerini huzur içinde yapabilmeleriyle ilgili gerekli tedbirler alınabilir. Tedbir açısından ciddi bir noksanlık olduğunu düşünüyorum. Bir vinç devrildi, ölenler oldu. Daha önce kazalar oldu. Her yıl binlerce hacı dünyanın çeşitli bölgelerinden gelmiş hayatlarını kaybediyorlar. Allah rahmet eylesin, üzüntümüz büyük mübarek bayramda. 750’nin üzerinde ölü. Bundan daha fazla da yaralı var. Çok az da olsa Türk vatandaşı da var hayatını kaybeden. İnşallah sayısı artmaz. Tedbir açısından eksiklik var” dedi.

“HAC ORGANİZASYONUNU TÜRKİYE’YE VERSİNLER”
Mekke ve çevresinin Suudi Arabistan toprakları içinde olduğunu, ama o kutsal mekanların tüm Müslümanlara ait olduğunu da belirten Şahin, “Oradaki güvenlik sorununu çözmek için Müslüman ülkelerin bir araya gelerek bir çözüm geliştirmelerinde yarar var. Efendim, ‘Oradan gelen, buradan gelen sıkışmışlar birbirlerini ezmişler’. Olacak şey mi? Dünyaya bunu nasıl izah edersiniz? İzahı var mı? Bine yakın insan, 750 kişi hayatını kaybetmiş. Böyle bir şey olabilir mi? Lütfen böyle milliyetçilik yaptığımı düşünmesin. Bize versinler, Türkiye oradaki organizasyonu kimsenin burnu kanamadan hac vazifesini yaptırır Allah’ın izniyle. Ücret de talep etmiyoruz. Suudi Arabistan hükümetine sesleniyorum; verin bize, Türkiye’ye. Türkiye olarak oradaki organizasyonu çok nizami bir şekilde hallederiz, çözeriz” diye konuştu.
Suudi yetkililerin faciayla ilgili kurallara uymadıkları gerekçesiyle hacıları suçladığını kaydeden Şahin, şunları söyledi:
“Kardeşim tedbiri sen alacaksın. Düzeni sen sağlayacaksın. Onları yönlendireceksin. Afrika’dan gelmişler. Yol, iz bilmeyebilirler. Onları öğretecek, yol gösterecek sizsiniz. Yönlendirme levhaları, hatta insanlarla onlara rehberlik edecek sizsiniz. Bunun mazereti olamaz. İhmal sonucu ölümler meydana gelmiştir. Bundan sonra bunların yaşanmamasını diliyorum.”

171

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN