• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 1178
  • Dünkü Görüntülenme: 916
  • Toplam Görüntülenme: 4246341

Adaköy Halkı Ormanlarına Sahip Çıktı

7 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
536 defa okundu.
Adaköy Halkı Ormanlarına Sahip Çıktı

Orman Bölge Müdürlüğünün endüstriyel plantasyon çalışmaları kapsamında üretim ve gençleştirme gerekçesiyle içinde yüz yıllık ağaçların da bulunduğu yaklaşık 400 hektarlık ormanda kesim kararı alması Çaycuma Adaköy halkının tepkisine neden oldu.

Çaycuma Adaköy halkı, köylerinin hemen yanında bulunan ve içinde “anıt ağaç” sayılabilecek nitelikte ağaçlar bulunan yaklaşık 400 hektar ormanlık alanda, endüstriyel plantasyon çalışmaları kapsamında  “üretim” ve “gençleştirme” adı altında kesim kararı alınmasına tepki gösterdi.  Köylüler doğal hayatın bozulması kadar, hayvanları için otlak olarak kullandıkları bir alanın da ortadan kalkmasından endişe ediyor. Kesim yapılacak yaklaşık 400 dönüm ormanlık alan, çoğunluğu dişbudak ağaçlarından oluşurken, dört kişinin yan yana kucaklamakta zorluk çektiği pek çok ağacın son derece sağlıklı olmasıyla dikkat çekiyor. TEMA Çaycuma Temsilcisi Seçkin Ünsal, Eğitim-Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol, Eğitim-Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan ve Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk’ün yanındaki bir grup çevre gönüllüsüyle kendilerine yaptığı ziyarette endişelerini dile getiren köylüler, kararın geri alınarak, çalışmaların derhal durdurulmasını istiyor.

“BİRKAÇ YIL ÖNCE AYNI HEEKÇEYLE KESİM YAPTILAR, ‘DİKTİK’ DEDİKLERİ AĞAÇLARDAN BİR TANESİ BİLE BÜYÜMEDİ

Köy halkı, yetkililerin ölçüm yapıp, ağaçlara işaret vurup gitmesinde rahatsızlığını dile getirdiler. Kendilerine açıklama dahi yapılmadığını söyleyen Adaköylüler, “Biz burada iyi kötü hayvancılık yapıyoruz. Hayvanlarımız ahırda tutmuyoruz. Serbest bırakıyoruz, onlar da buralarda otluyor. Ormanın kesilmesi durumunda, bunu da yapamayacağız. Buranın az ilerisinde endüstriyel plantasyon çalışmaları kapsamında  birkaç yıl önce aynı gerekçeyle kesim yaptılar, ’diktik’ dedikleri ağaçlardan bir tanesi bile büyümedi. O gür orman, bomboş bir arazi oldu. Aynısını burada yapmaya kalkıyorlar. Bu ağaçların ne zaman dikildiğini dedelerimiz bile bilmiyor.” dediler.  Kesimin durdurulması için ilgili mercilere müracaat edeceklerini, gerekirse İdare Mahkemesinde dava açacaklarını belirten köy halkı, “Köyümüzün en değerli varlığı olan ormanımızın yok edilmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz. ”diyorlar.

“KARDEŞİME BİLE AĞAÇ KESTİRMEDİM”

Köy halkında Osman Ilgın 85 yaşında. 1966 yılında Zonguldak Gelik maden ocağında iş kazasında sağ kolunu kaybetmiş. O günden bugüne gönüllü olarak Çaycuma Adaköy ormanını korumuş. Adaköy’deki 400 hektarlık bir alanda üretim ve gençleştirme gerekçesiyle ağaçların kesilmek istenmesine en çok tepki gösterenlerden biri. Osman Ilgın, “Bu ormanlık alandan kendi kardeşime ve köyün kadınlarına bile kesim yaptırmadım. Bana darıldılar. Düğünde dernekte köylüler, gençler bu yeşil alanda eğleniyor. Köylüler yeni ağaçlar dikti. Kesim olmasın.” diyor.

Ormanlık alanda bir ağaca eşine salıncak kurduran 67 yaşındaki Nafize Ilgın, “Köyün çocukları, kadınları bu salıncakta sallanıyor. Yazın burada serinliyoruz. Deli olacağım. Hayat kaynağımız burası. Kesinlikle ağaçları kestirmeyeceğiz.” diyor.

77 yaşında olduğunu söyleyen Döndü ılgın “Annem babam beni bu köyün dağı(ormanı) var diye bu köye gelin verdi. Bu orman bizim her şeyimiz. Nerden çıktı bu kesim.” diyor.

Şaban Ilgın, tarımın ve hayvancılığın bittiğine dikkat çekerek, “Bir tek orman kaldı.” diyor.

Köylülerden Yüksel Albayoğlu ise kesim konusunda köy halına tek bir bilgi verilmediğini belirtip, “Burada dişbudak (cinar) ağacı dışında başka ağaç olmaz. Biz salma hayvancılık yapıyoruz. Yani hayvanları bu ormanlık alana bırakıyoruz. Evdeki hayvanlarımız gelip buralarda otluyor. Kesim yapılıp, yeni ağaçların dikileceği söyleniyor. O zaman buraları tel örgü içine alırlar. Ormanın arkasında kalan tapulu tarlalarımıza ne biz ne de hayvanlarımız gidebilir. Devlet olmazsa vatandaş, vatandaş olmazsa devlet olmaz. Bu kesim kararından vazgeçilsin.” diyor.

“KESİM KARARI AKILLA AÇIKLANABİLİR GİBİ DEĞİL”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk, “Gördüklerimiz karşısında adeta şaşkına döndük. Dişbudak ve çınar ağaçlarından oluşan son derece sağlıklı bir orman, salt kerestesi nedeniyle kesilmeye kalkıyor. Ormanları korumakla görevli Orman Bölge Müdürlüğünün böyle bir kararın altına imza atması, akılla açıklanabilir gibi değil. Bu akıl tutulması da değil, bir çıldırma halidir. Köy halkıyla konuştuk, en yaşlıları dedelerinin bile bu ağaçların ne zaman dildiğini hatırlamadığını söylüyor. Yol üstünde birkaç yıl önce aynı gerekçeyle kesilen bir orman arazisi gördük. 3 yılda çalı bile bitmemiş. Burada anıtsal nitelikte ağaçlar var. Kesilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Hukuki ve idari her türlü yolu deneyerek kesimi engelleyeceğiz” dedi.

“YABANIL HAYAT DA SON BULACAK”

TEMA Çaycuma Temsilcisi Seçkin Ünsal ise, “Böylesine sağlıklı bir ormanın kesilecek olması insanı hayrete düşürüyor. Bu nitelikte bir ormanın oluşması için yüzlerce yıl geçmesi gerekiyor. Ormanlar, altındaki bitki örtüsü ile birlikte bir ekosistemi oluşturuyor. Bu ekosistemde, birçok canlı yaşıyor. Kesim yalnızca ağaçların yok olması değil, bu canlıların da hayatının son bulması anlamına geliyor. Bu kabul edilemez. Bu katliamı hep beraber mücadele ederek durduracağız. Adaköy halkının yanındayız. Bu ağaçlar yalnızca bu köylerin değil tüm Çaycuma’nın oksijenini sağlıyor. Bu nedenle, tüm Çaycuma halkını duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.

14971495_10154603726222978_624014144_o 14954328_10154603726187978_136731869_o

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN