• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 306
  • Dünkü Görüntülenme: 296
  • Toplam Görüntülenme: 4743339

ACAR“İMALAT YAPAN SANAYİCİLERİMİZ SİCİL BELGELERİNİ İKİ AY İÇİNDE ALMAK ZORUNDADIRLAR”

3 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
477 defa okundu.
ACAR“İMALAT YAPAN SANAYİCİLERİMİZ SİCİL BELGELERİNİ İKİ AY İÇİNDE ALMAK ZORUNDADIRLAR”

caydilbanner

BİLİM SANAYİ TEKNOLOJİ MÜDÜRÜ RESUL ACAR;
– “İMALAT YAPAN SANAYİCİLERİMİZ SİCİL BELGELERİNİ İKİ AY İÇİNDE ALMAK ZORUNDADIRLAR”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Zonguldak İl Müdürü Resul Acar, imalat yapan sanayicilerin sicil belgelerini iki ay içerisinde alma zorunluluğu olduğunu bildirdi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Zonguldak il Müdürü Resul Acar yaptığı açıklamada, şunları söyledi;
“6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununun 2. maddesi gereğince, Sanayi İşletmelerinin faaliyete başladıkları tarihten itibaren iki ay içerisinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüze başvurarak, Sanayi Siciline kayıt olup, Sanayi Sicil Belgesi almaları zorunludur. Sanayi Sicil Kanununun 1. maddesinde; “Bir maddenin vasıf (nitelik), şekil, hassa (özelliğini) veya terkibini (birleşimini) makine, cihaz, tezgâh, alet veya diğer vasıta ve kuvvetlerin yardımı ile veya sadece el emeği ile kısmen veya tamamen değiştirmek veya bu maddeleri işlemek suretiyle devamlı ve seri halinde imal veya istihsal (üretim) eden yerlere, madenlerin çıkarılıp işlendiği yerler (Sanayi İşletmesi) ve buralarda yapılan işler Sanayi İşleri sayılır. Devamlı ve seri halinde tamirat yapan müesseselerle, elektrik veya sair (diğer) enerji istihsal eden santraller Gemi İnşaatı gibi büyük inşaat yerleri de bu madde şümulüne (kapsamına) girer. El ve el sanatları ile küçük tamirhaneler bu kanuna tabi değildir.” denilmekte olup, bu madde kapsamında değerlendirilen işletmeler sanayi siciline kayıt edilir. Söz konusu 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununa 02.08.2013 tarih ve 28726 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6495 sayılı yasa ile aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. Geçici Madde 2: “Faaliyette olup olmadığına bakılmaksızın Sanayi İşletmelerinden Sanayi Siciline kayıt olmayanlardan 31/12/2014 tarihine kadar kayıt işlemini tamamlayanlar hakkında bu kanunun 9. maddesi gereği Sanayi Siciline tescil ettirmeyenler için öngörülen idari para cezası uygulanmaz.” hükmü yer almakta olup, ayrıca 25.10.2014 tarih ve 29556 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan SGM 2014/11 sayılı Sanayi Sicil Tebliği ile uygulamada bazı kolaylıklar sağlanmıştır.”
Acar sözlerine şöyle devam etti;
“6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu 1. maddesi kapsamındaki üretici/imalatçı firmaların belirtilen idari para cezası muafiyetinden ve Sanayi Sicil Belgesinin sağladığı faydalardan yararlanabilmesi için, Bakanlığımız web sayfası, www.sanayi.gov.tr adresinden e-hizmetler menüsünde Sanayi Sicil Bilgi Sistemine girilerek elektronik ortamda kayıt yapıldıktan sonra gerekli evraklar ile İl Müdürlüğümüze müracaat etmeleri gerekmektedir.”

geniebanner2

Anahtar Kelime: , , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN