• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 736
  • Dünkü Görüntülenme: 656
  • Toplam Görüntülenme: 4712921

81 İlde Eş Zamanlı Kitap Okudular

1 Nisan 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
654 defa okundu.
81 İlde Eş Zamanlı Kitap Okudular

81 İLDE EŞ ZAMANLI KİTAP OKUDULAR

Çaycuma İlçe Halk Kütüphanesi tarafından 51. Kütüphane Haftası kapsamında öğretmenevi önünde “Kitapla Barışıyoruz” sloganı çerçevesinde Türkiye genelinde yapıldığı gibi eş zamanlı olarak 30 dakika kitap okundu.
Bu yıl Kütüphane Haftası ve Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı anısına “Kültürelarası Diyalog ve Kütüphanele” teması ile kutlandı. 51. Kütüphane Haftası’nın temasına uygun olarak meydanlarda “Dünya Barışına” dikkat çekmek amacıyla 81 ilde eş zamanlı olarak Çaycuma’da yoğun katılım ile 30 dakika kitap okundu.

Kitap okuma etkinliğine; Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özdemir, Şube Müdürleri, Belediye Meclis Üyeleri, ADD Çaycuma Şube Başkanı Şeref Köktürk, İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Gültekin Petük, TEGV Ayten-Maksut Çavdar Öğrenim Birimi Sorumlusu Nalan Turgut, Gönüllülerden Eda Alkan, Devrim Yenigün, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Öğrenciler saat 12.30’u gösterdiğinde tüm Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde genelinde eş zamanlı olarak saat 13.00’e kadar 30 dakika kitap okundu. 2012 yılında başlatılan ve geleneksel olarak her yıl Kütüphane Haftası kutlamaları kapsamında konuşan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Güzel bir bahar sıcaklığında öğrencilerimizle beraber ilk defa gördüğüm çok zevkli ve çok yararlı olduğunu düşündüğüm bir etkinlik bu. Öğretmenevimizin önünde tarihi bir meydanda hep birlikte sessiz sedasız kitap okuduk. Elimde pir sultanı anlatan bir kitap var. Biz aslında bazı isimleri biliyoruz, birçok şeyi de biliyoruz zannediyoruz ama çok az okuyan bir toplumuz. Az okumakla birlikte kendimizi çok şey biliyor zanneden bir toplumuz. O yüzdende birçok gerçekleri toplum tarafından bilinmediğini düşünüyorum. O yüzende okuma etkinliğini çok önemsiyorum. Çok okumamız lazım. Toplum olarak doğru zannettiğimiz birçok şeyin tamamen yanlış olduğunu ve çok farklı olduğunu öğrenmemiz gerekiyor artık bu çağda. Yunus Emre demiş ki ‘ilim kendini bilmektir, sen kendini bilmezsin, bu nice okumaktır.’ Bu tür etkinlikler sosyal olarak gençlerimize ve hepimize çok yararlı. Teknolojinin çok yaygın olduğu bu dönemde kitap okuma alışkanlığının biraz daha geride kaldığını görüyorum. Kitap okumanın yaşı yoktur. Hepimize güzel bir gelecek diliyorum.” diye konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özdemir ise, “Amacımız fark ve farkındalık yaratmak, dikkat çekmek, gençlerimize ve çocuklarımız okul çağında kitap okuma alışkanlığı kazandırmaktır. Bu yıl ilçe milli eğitim Müdürlüğü olarak sayın kaymamamızın destekleriyle Çaycuma Okuyor kitap okuma kampanyası çerçevesinde zaman zaman çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bugün burada ilçe halk kütüphanemiz ile birlikte düzenlemiş olduğumuz bu etkinlik ayrıca bizim amacımıza hizmet vermektedir. Biz her zaman şu sloganla ‘Bir kitap bir insanı değiştirir bir insan bir ülkeyi bazen dünyayı değiştirir’. Ben bu anlamda bu etkinliği düzenleyen ilçe halk kütüphanesi müdürümüze, bizleri yalnız bırakmayan belediye başkanımıza ve sivil toplum kuruluşları yöneticilerine, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.
(Haber-Foto-Kamera:Anıl TAŞKIRAN)

DSC_6970 DSC_6947 DSC_6948 DSC_6954 DSC_6956 DSC_6960 DSC_6964

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN