• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 1178
  • Dünkü Görüntülenme: 916
  • Toplam Görüntülenme: 4246361

600 MADEN İŞÇİSİ YER ALTINDA, EŞLERİ İSE YER ÜSTÜNDE EYLEM YAPTI

18 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
368 defa okundu.
600 MADEN İŞÇİSİ YER ALTINDA, EŞLERİ İSE YER ÜSTÜNDE EYLEM YAPTI

DÜZLÜ ZAHİRE YILMAZLAR geniebanner2 caydilbanner

600 MADEN İŞÇİSİ YER ALTINDA, EŞLERİ İSE YER ÜSTÜNDE EYLEM YAPTI
– MADENCİ EŞLERİNDEN EYLEME KATILMAYAN MADENCİLERE TEPKİ
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bu sabah 60 maden işçisinin işten çıkartılmasına tepki göstermek amacıyla eylem başlatan işçi sayısı, 16.00 vardiyasına gelen madencilerle birlikte 600’e çıktı. Maden işçileri yer altında eşleri de yer üstünde eylem yapmaya başladı.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Kandilli Beldesi’nde bu sabah 300 maden işçisinin yer altına inip başlattığı eyleme 16.00 vardiyasına gelen işçiler de katılınca sayı 600’e çıktı. 600 maden işçisi yer altında eylem yaparken bazılarının eşleri de maden ocağına gelip eyleme destek vermeye başladı. Madenci eşleri ocak sahasından dışarı çıkan bazı işçilere tepki göstererek sorun çözülene kadar dışarı çıkmamalarını istedi. Maden ocağına gelerek işletme yetkilileri ve işçilerle görüşen CHP Zonguldak İl Başkanı Harun Akın ile yanındaki heyeti kapıda durduran madenci eşleri araçların çıkışına da izin vermeyeceklerini belirtti. Madenci eşleri CHP Zonguldak İl Başkanı Harun Akın’ın kendilerine destek vermek için geldiğini ve Kandilli Belediyesi’ne giderek yaşanan sorunu ilgili yerlere bildireceğini söylemesi üzerine çıkışına izin verdi.
Eşi 8 yıldır maden ocağında çalışan Gülcan Demir ekmeklerine sahip çıkmak için geldiklerini söyledi. Kış mevsiminde olduklarını ve kimsenin işyerinin kapanmasını istemediğini dile getiren Demir “Çocuklarımız okuyor. Evimize aylık girmezse bizim halimiz ne olur? Benim bir desteğim yok” dedi.

MADENCİ EŞİ GÖZYAŞLARINA BOĞULDU
Maden işçisi Mehmet Ali Acar’ın eşi Yıldız Acar ise 1 yaşındaki bebeğini evde bırakarak maden ocağının önüne geldiğini belirterek yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Eşlerinin kışın ortasında işten çıkartıldığında nereye gideceklerini soran Acar “Nereden ekmek bulacağız bu saatten sonra? Biz buraya güvendik kredi çektik, kirada duranlar, çocuk okutanlar var. Yazık günah değil mi? Bir işçi ile bu kadar da oynanmaz yani. Maden işçisi bu kadar mı değersiz? Yer altından ekmek paralarını çıkartıyorlar bunlar alın teri ile. Hiç mi hakları yok? Eşlerimizin kazandığı ekmeği çok görmesinler. Evimize yakın, eşimiz sabah gidiyor akşam geliyor. Onu da geri gelecek mi korkusu ile bekliyoruz. Eşlerimize de yazık. Buraya çok kişi umudunu bağladı. 6. aydan bu yana ha bu gün, ha yarın, yeter artık yani. Psikolojimiz iyice bozuldu bizim. Çocuklarımıza istediklerini veremiyoruz. Eşlerimiz boynu bükük kalıyor. Benim eşim akşam eve geldiğinde konuşma bile konuşamıyoruz, cevap bile veremiyor sorularımıza. Eşim gülmeyi dahi unuttu benim. Bu kadar mı değeri yok benim eşimin? Benim eşim sabahın 6’sında çıkıyor akşam 5’te geliyor eve” diyerek gözyaşlarına boğuldu.

2 ÇOCUĞU İŞTEN ATILAN BABA EYLEME DESTEK VERDİ
Madenci yakınlarından bazıları çocuklarının yaşının ilerlediğini ve 38-40 yaşından sonra kimsenin kendilerine iş vermeyeceğini söyledi. 2 çocuğu birden bu sabah işten çıkartılan bir baba ise “Benim bu sabah iki çocuğumu işten çıkarttılar. Nereden bulacağım ben iş onlara?” diyerek tepki gösterdi.

“EŞLERİMİZ HER GÜN ÖLÜYOR”
3 çocuk annesi Dilber Kartal madenci eşi Halil Kartal’ın işten çıkartılmamasını istedi. Dilber Kartal konuşmasında “Akşam pişirdiğimiz sıcak çorba midemize eşimizin yüzü gülmediği için sıcak inmiyor. Benim aklımın ve mantığımın almadığı şey, bu madenci ölümlerinden sonra çıkıyorlar başsağlığı diliyorlar. Allah razı olsun. Ama, bizim eşlerimiz her gün ölüyor. Buna kim ne diyecek?” dedi.

“800 TL MAAŞI BİZE ÇOK GÖRÜYORLAR”
Maden işçisi Coşkun Yılmaz’ın annesi Nazlı Yılmaz, kendilerinin bin liraya kanaat getirdiklerini ve o para ile geçinmek için çaba gösterdiklerini söyledi. İki oğlu ve kendilerinin kirada oturduğunu belirten anne Nazlı Yılmaz konuşmasında şunları söyledi: “Ben kirada, oğlum kirada. Aldığı 800 milyon maaş onu da bize çok görüyorlar. Benim burada kurulu bir düzenim var. Ben çocuğumu göndereyim de nereye göndereyim? Bunu yapmasınlar, etmesinler. Ben altı aydan bu yana yemek mi yiyorum, havada mı geziyorum, karada mı geziyorum, hasta mıyım? Benim sağlığımı onlar mı verecek? Ben buraların kapanmasını istemiyorum. Ben aldığımla yetiniyordum.”
Maden işçilerinin eşleri sorun çözülene kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

AW274594 AW274594 AW274594 AW274594 AW274594 AW274594 AW274594 AW274594 AW274594

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN