• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 188
  • Dünkü Görüntülenme: 836
  • Toplam Görüntülenme: 4714013

5 YILDIR SÜREN ‘VAN’ DAVASINDA TAHLİYE ÇIKINCA ORTALIK KARIŞTI (GÖRÜNTÜLÜ)

16 Şubat 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1783 defa okundu.
5 YILDIR SÜREN ‘VAN’ DAVASINDA TAHLİYE ÇIKINCA ORTALIK KARIŞTI (GÖRÜNTÜLÜ)

14

5 YILDIR SÜREN ‘VAN’ DAVASINDA TAHLİYE ÇIKINCA ORTALIK KARIŞTI
– 7 TUTUKLU SANIKTAN 3’Ü TAHLİYE EDİLDİ, OLAYDA ÖLENLERİN YAKINLARI TAHLİYELERE TEPKİ GÖSTERDİ
5 yıl önce Van’da üç kişinin öldürülmesiyle ilgili Zonguldak’ta görülen davada, üç tutuklu sanığa tahliye çıktı. Olayda hayatını kaybedenlerin yakınları sinir krizleri geçirdi.

Zonguldak Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava için tutuklu sanıklar Halis G., Mustafa B., Tahir A., Kasım K., İkram B., Gürgin A. ve Enver B. tutuklu bulundukları Zonguldak M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan gelerek hazır bulundular. Duruşmada her iki tarafın avukatları da hazır bulundu.
Tutuksuz sanıklar Zeki B., Menduh K., Refika G., Mehmet Kasım B. ve Savcı B. Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonundan SEGBİS bağlantısı ile Zonguldak’taki duruşmaya katıldılar. Tahliye olan sanıklar Abdulhekim Y., Ahmet A., Mehmet Kasım B. ve Menduh K. hakkında yurt dışına çıkmama adli kontrol tedbiri alındı.

“5 YILDIR SUÇSUZ OLARAK TUTUKLUYUM”
Sanık Enver B., beş yıldır suçsuz olarak tutuklu olduğunu ifade ederek tahliyesini istedi. Sanık Halis G. ise “Ben 6 senedir suçsuz olarak yatıyorum. Bu olayı kimin yaptığını da bilmiyorum. Ailem ve ben mağdur durumdayız. Tahliyemi istiyorum” dedi.
Sanık İkram B. de, “Önceki ifadelerimi tekrar ederim. Müşteki tarafın ifadelerini kabul etmem. Onlar bize ilk saldırıyı yapmışlardır. Tahliyemi ve beraatımı talep ederim” dedi.
Sanık Kasım K. ise, “Önceki ifadelerimi tekrar ederim. Müşteki tarafın ifadelerini kabul etmem. Ben başından beri keşif istedim. Keşif yapılsaydı olay çözülürdü. Tahliyemi ve beraatımı isterim” diye konuştu.

ÜÇ SANIĞA TAHLİYE
Tutuklu sanıklar Enver B., Mustafa B. ve Tahir A.’nın toplanan kanıtlar, hukuki durumlarında değişme bulunma olasılığı dikkate alınarak ‘Hak ederek tahliyelerine’, başka bir suçtan tutuklu veya hükümlü olmamaları durumlarında salıverilmeleri için Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılmasına karar verildi. Tahliyesine karar verilen sanıklar hakkında yurt dışına çıkmalarının yasaklanması için tedbir konulmasına, ivedi olarak işlem yapılmak üzere yazı yazılmasına karar verildi.

DÖRT SANIĞIN TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ
Tutuklu sanıklar Gürgin A., Halis G., İkram B., Kasım K.’ye atılı suçların niteliği, dosya kapsamı, kanıt durumu dikkate alınarak tahliye istemlerinin reddi ile tutukluluk durumlarının devamına karar verildi.
Duruşma 9 Mart 2015 gününe bırakıldı.

DURUŞMA ÇIKIŞI ORTALIK KARIŞTI
Tutukluluk hallerinin devamına karar verilen sanıkların yakınları, Zonguldak Adliyesi önünde sinir krizleri geçirdi. Emniyet ekipleri de adliye önünde geniş güvenlik önlemleri aldı. Çatışmada ölen İbrahim Enterli’nin oğlu Cengiz Enterli, tahliyelere tepki gösterdi. Enterli, “Babam öldü, amcaoğullarım yaralandı. Bu adalet mi? Tahliye oluyorlar” diyerek sinir krizleri geçirdi.

OLAY
Van’ın Erçek beldesine 10 kilometre uzaklıktaki 175 haneli, bin 350 nüfuslu Ilıkaynak köyünde yaşayan 3 aile arasında 29 Mart 2009’daki muhtarlık seçimi sırasında çıkan kavgada 1 kişi ölmüştü. Olayın ardından 26 Aralık 2009’da Van’dan köye giden ve içinde 9 kişinin bulunduğu iki otomobile uzun namlulu silahlarla ateş açılması sonucu Aziz E., oğlu Eyüp E. ve İbrahim E. hayatını kaybetti, 3 kişi de yaralandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN