• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Bugün Görüntülenme: 38
  • Dünkü Görüntülenme: 224
  • Toplam Görüntülenme: 4740729

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ

4 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
533 defa okundu.
4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ

geniebanner2

DÜZLÜ ZAHİRE

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ

Zonguldak’ta, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Zonguldak’ta, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kapsamında Valilik binası önünde düzenlenen tören Zonguldak Şubesi Başkanı Erdoğan Kaymakçı, CHP İl Başkanı Harun Akın, CHP Merkez İlçe başkanı Cemal Şahin, TMMOB yöneticileri katıldı. Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu. Yapılan törenin ardından konuşma yapan Türkiye maden Mühendisleri Odaları Birliği Zonguldak Şubesi Başkanı Erdoğan Kaymakçı günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Kaymakçı yaptığı açıklamada şöyle konuştu:
“Yüreğinde insan sevgisi, barış, kardeşlik, özgürlük, eşitlik, bağımsızlık tutkusu bulunan; güzel günlerin bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine, omuz omuza kurulacağına inanan ve bu inançla bulunduğu her yerde; Soma`da, Ermenek`te, Kozlu`da, Karadon`da, Elbistan‘da, Kemalpaşa`da, Dursunbey`de, Gediz`de, işyerinde, sokağında, mahallesinde, köyünde kentinde mücadele eden; başka türlü bir dünyanın mümkün olduğuna ve çocuklarına daha onurlu bir geleceği sunabileceğine dair sarsılmaz bir kararlılığı olan herkesi madencinin öfkesi, umudu, direnişiyle selamlıyoruz. İzmit`te, Roma İmparatorluğu`nun zulmünden kaçıp madencilere sığınan Santa Barbara, 4 Aralık`ı bütün dünya madencilerine armağan ederek, madencilerin onurlu mücadelesi ile yazılan tarih bir destan şeklinde kayda geçti. Çünkü her yerdeydik; Seattle`da, Zonguldak`ta, Mentawai`de, Cape Town`da, And Dağları`nda, Delhi`de, dünyanın bütün yer altı zenginliklerinin emekçi nefesimize karıştığı dehlizlerde, şevlerde, galerilerde, aynalarda. Zulüm nerede katmerlendiyse, madenciye daha da katmerlisi bahşedildi. Nerede talan, peşkeş, sömürü olduysa, en çok madenciden çalındı. Çünkü en yoğun emek madencinindi; bunun sonucunda, en büyük öfke de madencinin oldu.
Dünyanın her yerinde 4 Aralıkları bir mücadele gününe çeviren, coşkuyla kutlayan madenciler; ülkemizde yaşadığımız iş cinayetlerden dolayı acılar içerisinde, hepinizin huzurunda başta Soma olmak üzere Ermenek`te, Şırnak`ta, Zonguldak`ta, Elbistan‘da, Yatağan`da ve adını sayamadığımız onlarca yerde yaşanan iş cinayetlerinde canlarını kaybeden, aralarında meslektaşlarımızın da bulunduğu maden emekçilerini saygıyla anıyoruz.”

caydilbanner

YILMAZLAR

 

Anahtar Kelime: , , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN