Uçamadık gitti!. Oyun mu oynanıyor?

  • Haberin Tarihi: 10 Ekim 2018
  • Bu haber 524 kez okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Uçamadık gitti!. Oyun mu oynanıyor?

Zonguldak Havaalanından yurt içi seferlere başlamak için THY’nın mania olarak söylediği ILS ve pistin uzayıp genişlemesi konularında son noktaya gelindiği belirtilmesine rağmen yeni manialar ortaya çıktı! Alman uçak firması gelmesine rağmen risk kriterini mazeret gösteren THY, uçabilmek için ILS cihazının takılması ve pistin genişleyip uzamasını şart koşuyor.

700 bin Euro ya alınıp aylarca İstanbul’da bekletildikten sonra Zonguldak Havaalanına getirilen Aletli İniş Sistemi (ILS) cihazının takılması için mania olarak görülen kule ile cihazın konulacağı yere hat çekim işi ihale edilmesine rağmen bu seferde arada ki tel örgü bahane edilerek sistem kurulmadı.

THY’nın yurt içi seferlere başlamamak için en büyük “mania” olarak gösterdiği pistin uzayıp genişlemesi sorunu ise bir kişinin dava açması maniasına takıldı. Dava açılan yerin havaalanından çok uzak olduğu belirtilmesine rağmen Hazine ve Maliye Bakanlığı “Yapılamaz” raporu verdi.

Zonguldak Platformu ve Avrupa Zonguldaklılar Derneğinin girişimleriyle mecliste gece yarısı görüşülen Ulaştırma ve Altyapı eski Bakanı Ahmet Arslan’ın gece verdiği talimatla alınan ve geçtiğimiz ay Zonguldak Havaalanına getirilen LOCALIZER yani Aletli İniş Sistemi (ILS) hala takılamadı. Kule ile ILS cihazının konulacağı pist dışındaki yere hat çekim işi yapılmasına rağmen gelen heyet bu seferde aradaki tel örgüyü bahane edip onay vermedi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkilileri, tel örgünün kalkması yönünde rapor düzenleyip ILS cihazını hizmete sokmadı. Uçakları pistin başına kadar otomatik gelmesini sağlayan ILS cihazının takılması durumunda bütün havacılık sektörüne duyuru yapılıp havaalanının güvenli olduğu açıklanmış olacaktı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesinin (DHMİ) 29 Ekim tarihinde açılması hedeflenen İstanbul’daki 3. Havaalanına yoğunlaştığı için böylesine basit bir gerekçe uydurduğu tahmin ediliyor.

Türk Hava Yollarının “mania” olarak gösterdiği bir diğer konu olan pistin uzayıp genişlemesi çalışmalarında da yaklaşık 3 ay önce belli noktaya gelinmişken yine mania, manialarla engellendi. Hazine ve Maliye Bakanlığının “Havaalanı etrafı davalık”  yönündeki yanlış bilgisi düzeltilmesine rağmen yine 2. Kez olumsuz cevap geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığının ise ödeneksizlikten böylesi bir bahaneyi ileri sürdüğü ifade ediliyor. Sonuç olarak ne zaman uçacağımız belli değil!. (Kaynak: İmza Gazetesi)

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.