TSD Zonguldak Şubesi Engelliler Gününü kutladı…

  • Haberin Tarihi: 3 Aralık 2018
  • Bu haber 125 kez okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
TSD Zonguldak Şubesi Engelliler Gününü kutladı…

Her yıl 3 Aralık’ta kutlanan Dünya Engelliler Günü kapsamında Zonguldak’ta çeşitli etkinlikler düzenlendi. Etkinliklerin ilki Zonguldak Valiliği önünde Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başladı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen törende konuşan, Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin, “Ülkemizde TÜİK verilerine göre nüfusumuzun yüzde 12,29’u engellidir. Bu orana göre ülkemizde ortalama olarak 10 milyon engelli yaşamaktadır. Şu gerçeği hiçbir zaman unutmamalıyız son 15 yılda ülkemizde engelliler için başta 2005 yılında çıkartılan engelliler yasası olmak kaydıyla gerçekten devrim niteliğinde kanun ve yasalar yürürlüğe konulmuştur. Ülkemizde ağır engelliler evde bakım ücreti, istihdam açısından kamuya yapılan engelli atamaları, yurt genelinde faaliyete geçen engelli bakım merkezleri, engellilerin kullandıkları ortez ve protezlerin az bir katkı ile devlet tarafından karşılanması yapılan çok değerli çalışmalardır. Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Başkanı ve başkan yardımcısı olarak görev yaptığımız 2014 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ülke genelinde hayata geçirdiği erişebilirlik izleme ve denetleme komisyonları çalışmalarında engelliler için hayati önem taşımaktadır. Engellilerin yaşadıkları il, ilçe ve beldelerde rahat hareket etmeleri ve hiçbir engelle karşılaşmadan istedikleri yerlere erişebilmeleri çok büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Türkiye Sakatlar Derneği Şubesi tarafından Zonguldak’ta kermes düzenlendi. Camlı Köşk’te düzenlenen kermese yoğun ilgi vardı. Kermesten elde edilen gelir Dernek yararına kullanılacak. Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin , yaptığı açıklamada kermese  katılanlara teşekkür etti.

Sakatlar Derneği Başkanı Hüseyin Şirin burada yaptığı açıklamasında, siyasi partilere seslenerek, yerel seçimlerde engellilere Belediye Meclis Üyeleri konusunda kontenjan ayırması çağrısında bulundu. Buradaki etkinliğe; Dernek Başkanı Hüseyin Şirin, MHP Zonguldak İl Kadın Kolları Başkanı Mevlüde Yalçıner ile yönetimi ile engelliler ve vatandaşlar katıldı. (Haber Merkezi)

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.