TEGV ne yapar? TEGV nedir? Nalan Turgut açıkladı…İşte detaylar…

  • Haberin Tarihi: 5 Şubat 2018
  • Bu haber 557 kez okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
TEGV ne yapar? TEGV nedir? Nalan Turgut açıkladı…İşte detaylar…

Eğitim Güçlendirir! Eğitim Şanstır! Eğitim Haktır 

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Ayten-Maksut Çavdar Çaycuma Öğrenim Birimi Yöneticisi Nalan Turgut ile TEGV ‘in vizyonu ve çalışmaları hakkında konuştuk : 

1-Sizi tanıyabilir miyiz? 

Merhaba  ben Nalan Turgut,TEGV Ayten-Maksut Çavdar Çaycuma Öğrenim Birimi yöneticisiyim. 

2-Eğitim Gönüllüleri Ne Zaman, Kim Öncülüğüne Kuruldu? 

23 Ocak 1995 yılında Suna KIRAÇ öncülüğünde sanayicilerin, yöneticilerin ve akademisyenlerin önde gelen isimlerinin eğitim için bir araya gelmesiyle kuruldu. Vakfımızın fikir annesi Suna Kıraç “Ömrümden Uzun İdeallerim Var!” kitabında TEGV’in kuruluş öyküsünü detaylıca anlatır. Suna Hanım’ın o günlerde sarf ettiği önemli bir söz var:  “Ekonomik krizler aşılır, siyasi krizler çözümlenir, ancak çocukları harcanmış bir toplumu yeniden onarmak mümkün değildir.” 

TEGV işte bu vizyonla 23 yıldır ilköğretim çağındaki çocuklara devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmak amacıyla kuruldu. Etkinlik noktalarımızın açıldığı yerlerde halkımız bize katıldı, sahip çıktı. Binlerce aile bize güven duydu, çocuğunu gönderdi ve çocuklarındaki değişimden duydukları mutluluğu bizlerle paylaştı. Biz, tüm bunları geleceğimizi oluşturan çocuklarımız ve ülkemiz adına son derece önemli ve değerli buluyoruz. Bugün Vakfımızın başarısından söz edebiliyorsak tüm Türkiye’nin çalışmalarımıza sahip çıkmasının, destek ve katkılarını esirgememesinin payı büyüktür. 

2-Kuruluş amacı nedir? 

İlköğretim çağındaki çocuklara bilişim, fen, matematik, okuma-yazma ve sanat alanlarında programlar uyguluyoruz. Hem bu alanlarda temel becerileri destekleyen, hem de çocuklara öğrenme sevgisi kazandırmayı hedefleyen uzun soluklu programlarımız bulunuyor. Örneğin, yaratıcı okuma ve yaratıcı yazma becerilerini geliştirmeye yönelik Okuyorum Oynuyorum programını, 11 yıldır Yapı Kredi desteğiyle yürütüyoruz. Fen ve matematiği çocuklarımıza sevdirmek için Garanti Bankası ile birlikte Matematik Fen Eğlenerek Öğren programını uyguluyoruz. Unilever, çocuklarımızın hijyen ve özbakım konusundaki farkındalıklarını artırmak amacıyla Eğlen, Öğren, Hijyen Etkinliğini destekliyor. Google.org ile bu sene hayata geçirdiğimiz Algo Dijital ise çocuklarımızın kodlama ve dijital becerilerle birlikte geleceğin dünyasına adım atmalarını sağlayacak.  

Bizim programlarımız bilgi aktarmaya odaklanmıyor; düşünmeyi öğretmeyi ve öğrenmeyi sevdirmeyi hedefliyor. Çocukların aktif olduğu, kendilerini ifade edebildikleri, etkinlik temelli ve eğlenceli bir öğrenme ortamı sunuyoruz. TEGV’de çocuklarımız sıkılmadan eğlenerek öğrenirler. Programlarımız çocukların öğrenme fırsatlarını artıran son derece zengin deneyimler sunuyor. Türkiye’nin en yoksun noktalarında çocuklarımıza ilgi çekici, yepyeni malzemelerle, yaparak, yaşayarak öğrendikleri bir ortam sunuyoruz. 

3-TEGV Öğrenim Birimi olarak kaç yaş aralığındaki çocuklar öğrenim programlarından faydalanıyor ya da bir yaş sınırınız var mı? Şartlarınız nelerdir?  

İlkokul 1.sınıftan ortaokul son sınıfa kadar etkinliklerimiz  ve etkinlik noktamız bütün çocuklara açıktır ve  bütün etkinliklerimiz ücretsizdir. 

4-Çocuklara yönelik uyguladığınız programlar hakkında bilgiler verir misiniz? 

6-14 yaş arasındaki çocuklara bilimi, okumayı-yazmayı, matematiği ve sanatı sevdirmek, bilimsel düşünme becerilerini geliştirecek eğitim programları ve etkinlikler uyguluyoruz. Her sınıf seviyesine göre etkinliklerimiz akademisyenler tarafından hazırlanmaktadır. Çocuklar isterse bize okul dışında ki saatle de gelebildikleri gibi onayları alınan okullardan sınıfla beraber öğretmeni eşliğinde de gelebilmektedir. 

TEGV 5 ana alanda (matematik, fen, okuma, sanat ve dijital)çocukların becerilerini güçlendirmek amaçlı projeleri uygulamaktadır. Bu etkinliklerimiz; yaratıcı okuma ve yaratıcı yazma becerilerini geliştirmeye yönelik 11 yıldır Yapı Kredi ile birlikte uyguladığımız Okuyorum Oynuyorum Eğitim Programımız var. Bilim ve matematiği çocuklarımıza sevdirmek için Garanti Bankası ile birlikte Matematik-Fen Eğlenerek Öğren Eğitim Programımızı uyguluyoruz. Unilever ise çocuklarımızın hijyen ve özbakım konusundaki farkındalıklarını artırmak amacıyla Eğlen, Öğren, Hijyen Etkinliğini destekliyor. Google.org ile bu sene hayata geçirdiğimiz, çocuklarımızın kodlama ve dijital becerilerle birlikte geleceğin dünyasına adım atacakları “Algo Dijital” ise bütün çocuklarımıza bilişim dünyasını öğretecek.  

Eğitim programlarımız tamamen çocuğun katılımını esas alan, çocuğu aktif kılan ve oyun temelli etkinliklerden oluşuyor. TEGV’de çocukların sıkılması gibi bir olgumuz yok. Eğitim programlarımız çocukların öğrenme fırsatlarını artıran son derece zengin deneyimler sunuyor. Bilişim ve eğitim teknolojilerini öğrenmeyi destekleyecek şekilde etkin olarak kullanmaya çalışıyoruz.  

5-Yeni öğrenim programınız Algo Dijital’den biraz bahseder misiniz? 

Türkiye’de ilk defa STK düzeyinde Google.org ile gerçekleştirilen işbirliği sayesinde 1 milyon çocuğumuza dijital dünyayı öğretmeyi hedefliyoruz. Çocuklar algodijital.com sitesinde ücretsiz olarak dijital dünyada buldukları bilgileri eğlenceli bir oyunla öğrenirken TEGV’in etkinlik noktalarındaki bilişim odalarında farklı oyunlar ile dijital dünyayı doğru şekilde anlayabilecekler. Dijital okuryazarlığı, blok temelli kodlamayı ve algoritmik düşünceyi dünya standartlarında öğretecek olan proje, çocukları bilimsel anlamda da geliştirecek. Bu programla çocuklarımızı 21. yüzyılın bilgi, beceri ve yetkinlikleri ile zenginleştirecek olan Algo Dijital, öğrenen ve keşfeden nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bütün TEGV noktalarında uygulanacak projenin üç yılda 2000’den fazla gönüllüye de ulaşması hedefleniyor. 

6-Çaycuma Öğrenim Birimi olarak kaç çocuğun eğitimine destek verdiniz? Şu an kaç öğrenciniz var?  

12 yılda 2017-2018 1.dönemi de dahil olmak üzere 603 gönüllümüz aracılığıyla    10.330 çocuğa eğitim desteği verdik.2017-2018  etkinlik yılı 1.döneminde 830 çocuğumuzla etkinlikler yaptık.Bu yıl 1400 çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz. 

 7-Çocukları yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı oluyorsunuz. Peki bu süreç nasıl işliyor? 

TEGV e gelen çocuklar her şeyden önce merakla geliyorlar sonra buranın okul gibi olmadığını daha eğlenceli ve renkli olduğunu görünce örneğin 3 sınıfta kayıt yaptıran bir çocuk 8 sınıfa kadar farklı etkinlikleri alarak TEGV ile bağını koparmamakta. İlk olarak çocukla gönüllüğü etkinliklerde buluşturmadan önce gönüllünün eğitimlerini tamamlatıp gönüllü statüsüne alarak gerekli belgelerini(nüfus cüzdanı fotokopisi, sabıka kaydı ve gönüllü taahhütnamesi) alarak bize okul yâda bireysel gelen çocukla mekânlarımız olan birimlerde etkinlik vermeye başlıyoruz. 

8-TEGV kimler-nasıl gönüllü olabilir? 

TEGV’i TEGV yapan yaşamsal unsur vakfımızın isminden de anlaşılacağı üzere, gönüllüleridir. Her yıl binlerce gönüllü, Türkiye’nin en yoksun noktalarındaki yüzbinlerce çocuğumuza nitelikli eğitim desteği veriyor. TEGV’de 18 yaşını bitirmiş en az lise mezunu vakfın amaç ve misyonunu belirlemiş kişiler. Gönüllü olmanız için TEGV’in web sitesini ziyaret edebilir ya da birimimize gelerek ön kayıt yapabilirsiniz. 

9-TEGV’e nasıl bağışçı olunur? 

TEGV’e destek verebilmenin en basit yolu TEGV yazıp 3353’e SMS göndererek 10 TL. bağışta bulunmaktır. 

Ayrıca, Vakfımızda bir çocuğumuzun bir yıl boyunca sanat, okuma, matematik veya bilim eğitiminden faydalanmasını isteyen destekçilerimiz ise kredi kartları vasıtası ile http://tegv.org/bagis-ve-urunler/kredi-karti-ile-bagis/ adresimizden düzenli ya da tek seferde bağışta bulunabilirler.  Bunun yanı sıra logolu ürünlerimizi, özel gün kartlarımızı ve Eğitim Gönüllüleri nikâh şekerlerimizi de destekçilerimiz için web sayfamızdan ya da Vakfımızla iletişime geçerek temin edebilirsiniz. Kurumlarımız ise Eğitim Programlarımızı sahiplenebilir, etkinlik noktalarımızın yapım ve işletme sponsorluğunu üstlenebilir ya da ürün işbirliği projesi ile mal ya da hizmet satışlarının bir kısmını Vakfımıza aktarabilirler.  Hem kurumlar hem de bireyler Eğitime Destek Sertifikası alarak TEGV’deki çocuklarımızın bir senelik eğitim giderlerini sahiplenebilirler. Son olarak; hem birey hem de kurum destekçilerimiz etkinlik noktalarımızdaki kütüphanelerin yapım ve yenilenme süreçlerine destek sağlayabilirler. 

10-Eklemek istediğiniz bir şey var mı? 

Bize destek olan yerel yöneticilerimize,okul müdürlerimiz ve öğretmenlerimize,yerel basına ,velilerimize ,gönüllülerimize ve çocuklarımıza teşekkür ederiz. 

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.