‘Herşey Devrek İçin’ dediler, Avrupa’da buluştular…

  • Haberin Tarihi: 3 Aralık 2018
  • Bu haber 477 kez okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
‘Herşey Devrek İçin’ dediler, Avrupa’da buluştular…

Avrupa Devrekliler Derneği bölgemizin değerlerini düzenlediği resepsiyonla Almanya’da bir araya getirdi.

Almanya- Avrupa Devrekliler Derneği Almanya’nın Dortmund kentinde “Herşey Devrek için” sloganıyla düzenlediği yemekli resepsiyonda bölgemizin değerlerini bir araya getirdi. Devrek ve bölgemizin sorunlarının ele alındığı resepsiyon katılımcılardan büyük ilgi gördü. Resepsiyonda Devrek ve bölgemizin kalkınması, istihdamın arttırılması, göçün engellenmesi, turizm, eğitim ve sağlık gibi konular masaya yatırıldı.

MUSTAFA SEMERCİ’DE KATILDI
Resepsiyona Avrupa Devrekliler Derneği Kurucu Başkanı Bülent Kapucubaş’ın yanısıra, yeni yönetimin başkanı Şahin Tabakoğlu ve yönetimi, Devrek Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, ADD Devrek Şube Başkanı  Çetin Bozkurt, Avukat  Yalın Albayrak, İş Bankası Devrek Şube Müdürü Murat Erdal Atatekin, Çaycuma TSO Başkanı Zekayi Kamitoğlu, Çaycuma Esnaf Kefalet Odası Başkanı  Hayri Kandemir, İşadamları  Zekayi Bükrü, Ahmet Oktay, ve Atilla Genç’ten oluşan heyet Türkiye’den gelerek katkıda bulundu.

Resepsiyona Almanya’daki başarılı işadamları da katılarak Devrek ve bölgemiz için yapılacak her türlü oluşumun içinde olduklarını gösterdi.Resepsiyona ayrıca Almanya’da faaliyet gösteren sivil-toplum örgütleri, dernek başkanları ve sendika temsilcileri de katıldı.

DERNEĞİN KURULUŞU, AMACI VE FAALİYETLERİ ANLATILDI
Sunuculuğunu derneğin basın ve yayın işleri sorumlusu Hacı Bayram Özsoy’un yaptığı resepsiyonda açılış konuşmasını yapan Özsoy, derneğin kuruluşu, kuruluş amacı ve faaliyetleri konusunda katılımcılara bilgi verdi. Özsoy konuşmasında 6 Nisan 2015 tarihinde kurulan Avrupa Devrekliler Derneği’nin amacının başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan 100 bine yakın Devreklileri bir çatı altında toplayarak birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlamak olduğunu Avrupa Devrekliler Derneği gerek Devrek ve gerekse Almanya’da eğitim ve sosyal alanlarda pek çok proje gerçekleştirerek faaliyetlerine amaçları doğrultusunda devam ettiğini belirtti.

BAŞKAN TABAKOĞLU: “ÜYE SAYIMIZI ÇOĞALTMALIYIZ”
Resepsiyonda konuşma yapan dernek başkanı Şahin Tabakoğlu, katılımcıları selamlayarak katkıda bulunan herkese teşekkür etti.  Tabakoğlu konuşmasında bu derneğin daha fazla üyeye sahip olması gerektiğine vurgu yaptı. Almanya genelinde 80 bin, Avrupa’nın çeşitli ülkeleriyle toplamda 100 binin üzerinde Devrekli  olduğunu belirten Tabakoğlu, herkesi derneğe üye olmaya davet etti. Tabakoğlu, “Bu konuda derneğimizin yönetim kurulu olarak bir çalışma başlattık. Üyelik şartlarını daha cazip hale getirerek, hemşerilerimiz aylık 1 Euro’ya üye olabilecekler” dedi.

Bu sayede derneğin üye sayısını arttırarak daha güçlü olmak istediklerini belirten Tabakoğlu, gerek Devrek ve bölgemizdeki sorunları, gerekse yurt dışında yaşayan Devreklilerin sorunlarını yakından takip ettiklerini belirterek her alanda birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. Hedefinin derneğe büro, toplantı salonu, lokal ve misafirhaneden oluşan bir gayrimenkul kazandırmak olduğunu vurgulayan Şahin Tabakoğlu bu konuda herkesten yardım talebinde bulunacaklarını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu konuda geçtiğimiz aylarda Essen ve Gelsenkirchen belediyelerine yardım konusunda girişimlerimiz oldu. İlk sordukları soru kaç üyeniz var oldu. Üye sayımızın az olması sebebiyle bu talebimize pek ilgi göstermediler. Eğer üye sayımızı binlerin üzerine çıkarabilirsek belediyelerinde yardımını alarak bu hedefimize kolayca ulaşabiliriz. Ne kadar çok üye o kadar çok yardım.”

SEMERCİ: “İLÇEMİZE VE BÖLGEMİZE YATIRIM YAPIN”
Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci resepsiyonda bir konuşma yaptı. Gurbetçi hemşerilerini özlemle selamlayan Mustafa Semerci, Devrek’ten kucak dolusu selam getirdiğini belirtti. Yarım asır önce çalışmak üzere buralara gelen birinci nesil gurbetçileri kazanımlarını Devrek ve köylerine aktararak ekonomik anlamda bölgemize büyük katkıda bulunmuştur diyen Mustafa Semerci, ikinci ve üçüncü kuşak neslin ekonomik açıdan daha güçlü, daha cesaretli, daha hareketli, bilgi, tecrübe ve teknik olarak daha donanımlı olduğunu belirterek Devrek ve bölgesine yatırım yapmalarını beklediklerini dile getirdi ve bu konuda her türlü desteği sağlamak için hazır olduklarını belirtti. Mustafa Semerci ayrıca derneğe övgüler yağdırarak Avrupa’da yaşayan bütün Devreklilerin bu derneğe sahip çıkmasını istedi ve üye olarak destek olmaları gerektiğini vurguladı.

HAVAALANI ŞİİRİ HERKESİ DUYGULANDIRDI
Resepsiyona Çaycuma’dan gelerek katılan Zekayi Kamitoğlu ve Hayri Kandemir de birer konuşma yaparak, ‘Nerede olursak olalım bölge insanları olarak her zaman birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmalıyız’ dediler. Zonguldak Havaalanına itafen emekli öğretmen Mehmet Paşakahyaoğlu’nun yazdığı güzel bir şiirle konuşmasına nokta koyan Zekayi Kamitoğlu okuduğu bu şiirle salonda bulunan herkese duygusal anlar yaşattı.

DEVREK BELEDİYESPOR’A DESTEK
Gecede Devrek Belediyespor da unutulmadı. Bölgesel Amatör Lig’de başarıyla mücadele eden Devrek Belediyespor’un forma ve atkıları satışa sunuldu ve davetliler tarafından büyük ilgi gördü. Devrek Belediyespor adına satışa sunulan forma ve atkılardan sağlanan gelirle sporcu gençlere katkıda bulunuldu.

ATV AVRUPA DA ORDAYDI
Atv Avrupa’da Vizyon programıyla herkesin beğenisini kazanan Gülbahar Merdivan ve program ekibi de resepsiyonda yer aldı. Resepsiyon boyunca çekimlerde bulunan program ekibi, özel röportajlar da yaptı.
Güler yüzlü ve başarılı program sunucusu Gülbahar Merdivan derneğe üye olarak bundan böyle dernek faaliyetlerinizi yakından takip edeceğini ve her konuda destek olmak istediğini söyledi. (Haber Merkezi)

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.