Dünya Engelliler Günü kutlandı…

  • Haberin Tarihi: 4 Aralık 2017
  • Bu haber 307 kez okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Dünya Engelliler Günü kutlandı…

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Zonguldak’ta çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Zonguldak Valiliği Atatürk Anıtı önünde düzenlenen kutlama etkinliğine; Vali Yardımcısı Nevzat Taştan, Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin, Ak Parti İl Başkanı Zeki Tosun, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan, MHP İl kadın Kolları Başkanı Mevlüde Yalçıner, İyi Parti İl Başkanı Ragıp Bayraktar, İl Gençlik Spor Müdürü Hakan Yüksel, Çatalağzı Engelliler Derneği Başkanı Özcan Albas, Kozlu Engelliler Derneği Başkanı İsmail Dilbaz ve yönetimi, STK temsilcileri ile öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kutlama töreni ilk olarak Atatürk Anıtına TSD Başkanı Hüseyin Şirin’in çelenk sunmasıyla başladı. Ardından 1 dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşı söylendi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı TSD Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin gerçekleştirdi. Başkan Şirin konuşmasında; “3 Aralık Birleşmiş Milletlerin dünyada yaşayan engellilerin yaşadıkları sorunların dile getirilmesi ve çözüm yollarının gündeme getirilmesi amacıyla Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde TÜİK verilerine göre nüfusumuzun % 12.29’u engellidir. Bu orana göre ülkemizde ortalama 10 milyon engelli yaşamaktadır. Şu gerçeği hiçbir zaman unutmamalıyız. Son 15 yılda ülkemizde engelliler için başta 2005 yılında çıkarılan engelliler yasası olmak kaydıyla gerçekten devrim niteliğinde kanun ve yasalar yürürlüğe sokulmuştur. Her yıl olduğu gibi bu yılda ulusal ve yerel sorunlarımızı buradan yetkililere seslenmek istiyoruz” dedi. Başkan Şirin’in konuşmasından sonra günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Burada tören Devrek ilçesinde bulunan Engelsiz Yaşam Merkezinde devam etti.

Devrek ilçesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Devrek Rehabilitasyon Yaşam merkezinde Engelliler Günü kapsamında etkinlikler yapıldı. Buradaki törene; Ak Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Devrek Kaymakamı Yakup Güney, Belediye Başkanı Mustafa Semerci, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Zonguldak İl Müdürü Kemal Gümrükçü ve çok sayıda kalabalık topluluğu katıldı.

Etkinlik öncesi ilçelerden gelen Engellilere burada yemek ikramı verildi. Ardından etkinliklere geçildi. Burada yapılan günün anlam ve önemine belirten konuşmalarından ardından Rehabilitasyon merkezinde kalan engelliler tarafından gösteriler yapıldı ve şiirler okundu. Ardından burada kalan engellilerin yapmış oldukları serginin açılışı gerçekleştirildi.

Etkinlikler kapsamında Zonguldak İl Merkezinde olan Westalife Alışveriş ve Yaşam Merkezinde de resim sergisi gerçekleştirildi. Aynı zamanda İl Gençlik Merkezi tarafından da burada etkinlikler yapıldı. Westalife Alışveriş ve Yaşam Merkezi yetkilileri tarafından TSD Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin’e tekerlekli sandalye bağışı yapıldı. Etkinlikler il genelinde de devam etti. (Haber-Foto: Anıl TAŞKIRAN)

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.