Batı Karadeniz’in incisi yeni Türkali Projesi!.

 • Haberin Tarihi: 20 Temmuz 2018
 • Bu haber 1.445 kez okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Batı Karadeniz’in incisi yeni Türkali Projesi!.

Zonguldak Valiliği tarafından SCRA Mimarlık firmasına yaptırılan Kilimli ilçesinin Türkali Köyü sahil projesi gün yüzüne çıktı. 2023 Turizm Hedeflerine Doğru Zonguldak’ta Doğa ve Kültür Turizmi adı altında yapılan projede Türkali Köyü baştan başa yenilenecek.

Yapılacak olan proje kapsamında TCDD istasyonu, sahiller boydan boya değişime gidilecek. SCRA Mimarlık firmasının Seden Cinasal, Ramazan Avcı, Merve Şen, Merve Özduman, Dilşad Uzar, Gizem Pekdemir ve Aysema Ülke proje ekibi tarafından çizilen projede;

“Zonguldak merkeze yaklaşık 50-60 km uzaklıkta olan Türkali sahili yazları oldukça aktif kullanılan bir plaja sahiptir. Yoğun kullanımına karşın servis donatıları, çevre düzenlemeleri ve hizmet alanları oldukça yetersizdir. Bölgede yaz ve kış kullanımları arasında büyük yoğunluk farkları olduğu için özellikle kış aylarında bölge ıssız ve bakımsız durumdadır. Ayrıca özellikle kış mevsiminde Karadeniz sularının yükselmesiyle, kıyıyı aşan dalgaların çevredeki birimlere zarar vermesi de önemli bir problem oluşturmaktadır.

Tasarıma konu alan yaklaşık 500m uzunluğundaki kıyı şeridini kapsamaktadır. Tasarımda öncelikle kumsal ve rekreasyon alanlarının, dalganın kumsalı aşması probleminden dolayı farklı kotlarda, farklı işlevlere ayrılmış teraslarla ve taş setlerle kademelenerek ilişki kurması kararı alınmıştır. Bununla birlikte güneşlenme terasları, duş alma alanları, açık oturma terasları, kumsal boyunca uzanan, farklı kotlarda ve boyutlarda çeşitlilik gösteren plajın aktif kullanımını destekleyici alanlar oluşmuştur. Bu alanlara hizmet veren diğer servis alanları (wc/duş, soyunma kabinleri, büfe, kafeterya) görece üst kota yerleştirilmiştir. Büfe, kafeterya gibi büyük kapalı alan kullanımı olmayan mekanlar için geniş ahşap örtülerle gölge alanlar oluşturulmuştur. Plaj boyunca kullanıcılara hizmet verecek birçok açık otopark alanı, bisiklet park yeri ayrılmıştır. Plajın dört mevsim kullanımına yönelik yürüyüş yolları, açık spor alanları, çocuk oyun alanları gibi rekreatif kullanımları destekleyici öğeler önerilmiştir. Plaja paralel konumlanan tren yolu ve üzerindeki istasyon bu alana ulaşımda yoğunlukla tercih edilmektedir, bu sebeple halihazırdaki istasyon için yeni bir örtü ve plaja erişim için seyir olanakları da sağlayan bir yaya üst geçidi önerilmiştir.” denildi. (Zonmedya -ÖZEL HABER)

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • Eda
  26 Temmuz 2018 20:12

  İnş görecez seneye bakalım

Bir Yorum Yazın

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.