400 yataklı Devlet Hastanesinin temeli atıldı. Hayırlı olsun…

  • Haberin Tarihi: 12 Haziran 2018
  • Bu haber 426 kez okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
400 yataklı Devlet Hastanesinin temeli atıldı. Hayırlı olsun…

Bartın Merkez Şiremirçavuş Mahallesinde 127 dönümlük arsa üzerinde, 10 bin 253 metrekare oturum alanına, 94 bin 252 metrekare kapalı alana sahip olacak 400 yataklı Devlet Hastanesinin temeli Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Bakan Demircan törendeki konuşmasında, “Burada ki sağlık kampüsü ile birlikte ileride oluşabilecek bir fakültenin bizim sağlık kampüsümüzde, buradaki hastanemizde birlikte çalışma imkanı elbette vereceğiz.” şeklinde konuştu.

İhalesi 12 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirilen Bartın 400 yataklı Devlet Hastanesi KDV hariç 158,8 milyon liraya ihale edilmişti. Hastane inşaatı 12 katlı olarak inşa edilecek, açık ve kapalı otoparkları ve diğer sosyal tesisleri ile birlikte 30 ayda tamamlanacak.

Bartın Merkez Şiremirçavuş Mahallesi’nde yapılacak olan 400 yataklı Bartın Devlet Hastanesi’nin temeli törenle atıldı. Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan’ın katılımıyla gerçekleşen törene Bartın Valisi Nusret Dirim, Belediye Başkanı Cemal Akın, AK Parti Bartın Milletvekili ve Milletvekili Adayı Yılmaz Tunç, Yaşar Arslan, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, Bartın Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Yavuz Selim Kapancı, Bartın İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış ile çok sayıda kurum müdürü ile vatandaş katıldı.

Tunç: “Hızla tamamlayacağız”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç törendeki konuşmasında Bartın için çok önemli bir gün yaşadıklarını ifade ederek, “Ramazan ayının son günlerinde ve Ramazan Bayramı öncesinde çok önemli bir yatırımın temelini atmak için bir aradayız. 400 yataklı Bartın Devlet Hastanemizin temelini bugün çok değerli Bakanımız Sn. Ahmet Demircan’la birlikte atacağız. Sayın Bakanımız yoğun programları arasında, şurada seçime de 10 gün kala Samsun ve çevre illerdeki çalışmalarının arasında bizleri kırmayarak aramıza katıldı. Ben tüm Bartınlılar adına bu büyük yatırımlar ve daha önceki yatırımları için huzurlarınızda Sayın Bakanımız Ahmet Demircan’a çok teşekkür ediyorum. Bartın’ımız Batı Karadeniz Bölgemizde sürekli gelişen büyüyen ve son 16 yıldır da son derece önemli yatırımlara sahne olan bir ilimiz. Toplamda 5,8 milyarlık kamu yatırımını Bartın’a kazandırdık. Devam eden 6 milyarlık kamu yatırımımız var. İnşallah yeni sistemde, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde devam eden bu 6 milyarlık kamu yatırımını önümüzdeki 5 yıllık süreçte hızla tamamlayacağız. Üzerine yeni yeni projelerle Bartın’ı Karadeniz Bölgesi’nin bir yıldızı yapmaya devam edeceğiz. Tabi bu yatırımlar arasında sağlık yatırımları önemli yer tutuyor. Eğitim önemli, üniversitemizle Bartın’ı üniversite şehri yaptık. Ulaşım, barajlar, tüneller, her taraf şantiye. Organize Sanayi Bölgesinde yeni yeni fabrikalar ve o bölgeyi şimdi genişletiyoruz 40 fabrika daha geliyor. İş, aş, turizm, tarım ve her türlü destek noktasında AK Parti iktidarının avantajlarını Bartın’ımız yaşamaya devam ediyor. Sağlık alanında da Bartın’a toplamda şu ana kadar 118 milyarlık kamu yatırımı gerçekleştirdik.” dedi.

 “O günler geride kaldı”

Milletvekili Tunç Bakan Demircan’ın hastane ihalesinin gerçekleşmesinde büyük desteklerde bulunduğunu da sözlerine ekleyerek, “400 yataklı Bartın Devlet Hastanesi öncesinde 200 yatak ve ek blok olarak planlanmıştı. Bu 200 yatak ve ek bloğun parça parça binalar olmasın ve Bartın’ımızda şehir hastanesi hüviyetinde, daha önce kamu özel ortaklığı sistemine dahil edilmişti ancak daha hızlı tamamlayabilmemiz açısından Devlet Hastanesi programa alındı. İhaleyi bekliyorduk. Sayın Bakanımız atandığında hayırlı olsun ziyaretine gitmiştim ve Bartın Devlet Hastanesi ihale sürecini tamamlayamadığımızı söylemiştim ve sağ olsun devreye girerek ihalesi sene atlamadan gerçekleştirilmiş oldu. Ben Sayın Bakanımıza bu büyük desteklerinden dolayı ve değerli bürokratlarımıza çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. 198 milyon çok büyük bir para aslında. Eskiden bu paraların toplanamadığı, toplanıp da başka yerlere sarf edildiği günleri hatırlayacak olursak, 100 lira verginin 86 lirası faize, IMF’ye borç ödemelerine ve borç faizlerine gidiyorsa tabi ki geri kalan 14 lirayla emeklinin dahi maaşı ödenemez hale gelmişti. Artık o günler geride kaldı. Artık yeni Türkiye’de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle çok daha ivme kazanacak yeni bir atılım dönemine geçiyoruz.” dedi.

“Üç yıl içerisinde 300 trilyonu geçecek”

Milletvekili Tunç konuşmasının son bölümünde ise 198 trilyonluk yatırımın 158 trilyona ihale edildiğini de belirterek, “Bu hastanemizle birlikte önümüzdeki üç yıl içerisinde Bartın’a harcanan sağlık yatırımı tutarı diğer devam eden sağlık yatırımları ile beraber 300 trilyonu geçecek. Milletin parasını millete hizmet olarak akıtan bir lider var. Recep Tayyip Erdoğan var. Onun kadrolarıyla birlikte ülkemiz 16 yıllık birikimin üzerine yeni yeni hedeflere hızla ilerlemeye devam edecek. Bartın da bundan fazlasıyla nasibini almaya devam edecek. Ben tekrar bu büyük yatırımın hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Dirim: “Son derece entegre olacaktır”

Bartın Valisi Nusret Dirim de törendeki konuşmasında Bartın için heyecan dolu bir gün yaşadıklarını kaydederek, “Bugün Bartın için heyecan dolu bir gün. Yıllardır Bartın’ımızın, Bartınlımızın beklediği hastanenin temel atma töreni için bir aradayız. 400 yataklı olarak planlanan devlet Hastanesi sadece Bartın’a değil çevre illere de hizmet edecek önemli bir alt yapı ihtiyacını karşılayacak. Donanımıyla da son teknolojik cihazları da içinde barındıracak bir hastane olacak. Bartın için çok ciddi bir eksikliğin giderilmesi anlamında da bugün önemli bir gün diyebiliriz. Bu alan 127 bin metrekarelik bir alan ve bu alanın 94 bin metrekare kapalı alanı olan bir hastaneye kavuşacak. Donanımıyla, açık ve kapalı otoparklarıyla, diğer sosyal alanlarıyla çok nezih bir hastane olacağını düşünüyoruz. Ayrıca hastanemiz şehrin gelişmesi bölgesi içerisinde bulunuyor. Biliyorsunuz ki şehrimiz üniversitemize doğru gelişiyor ve gelişme bölgesi içerisinde olduğundan dolayı çok kısa bir süre içerisinde kentle son derece entegre olacaktır. Çevresindeki yapılaşmayla birlikte bu bölge şehrin kalbinin attığı bir nokta olacaktır. Dünya hızla değişiyor, insanların ihtiyaçları da değişiyor ve gelişiyor. Sağlık alanında da ihtiyaç duyduğumuz, eksikliğini hissettiğimiz konularda hiçbir eksikliğimizin kalmamasını haklı olarak talep ediyoruz. Ülkemizin sağlıkta kat ettiği çok ciddi mesafelerin olduğunu fark eden bir yöneticiyim. Bunun devam etmesi gerekiyor ve devam ettiğini de memnuniyetle görüyoruz. Burada 158 milyon artı KDV’den daha fazla tutardaki bu hastane sağlık teşkilatına hayırlı olsun. Bunların hepsi mutlaka güzel, sağlığa yapılan yatırım da çok çok daha güzeldir. Bugün temel atma programına katılan Sayın Bakanımıza ve Milletvekilimize bu konuyu her zaman gündeminde tuttuğu için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Demircan: “Gelişmenin hızını anlatıyorum”

Temel atma töreninde konuşan Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan ise Türkiye’de sağlık alanında 2002’den bu zamana çok önemli adımlar atıldığını söylerek, “Meseleyi anlatmak için pek çok örnek verebilirim. Şu anda 60 tane tesis hizmete geçti açılışlarına yetişemiyoruz. Birden bire de erken seçim süreciyle karşılaşınca da arkadaşlara açılış neredeyse siz yapın şeklinde bu şekilde açılışları yapmaya gayret ediyoruz. Daha üç gün önce Sinop’taydık ve bir günde üç hastanemizin açılışını yaptık. Peki niye anlatıyorum? Türkiye’de ki gelişmenin hızını anlatıyorum. Yine 2018 yılı içerisinde temeli atılmak için sıra beklenen 42 tane tesisimiz var. İşte bir tanesinin bu gün temelini burada hep birlikte atıyoruz. Türkiye’de ne değişti de bu işler hızlandı? 2002 öncesinde Türkiye’de bunlar yaşanmıyordu. Önemli olan değişim önce zihniyet değişti. Daha önceki zihniyet as olan devlet diyordu. Millet ikinci plandaydı. Oysa Türkiye’de 2002’den sonra değişen zihniyet insanı yaşat ki devlet yaşasın ilkesiydi. Bu ilke etrafındaki değişim Türkiye’de ki işlerin, hizmetlerin vatandaşa dönük yaklaşımını değiştirdi ve gösterdi.” dedi.

“Milletimizin onayına getirdik”

Sistemdeki verimsizliğin Türkiye’nin arzuladığı kalkınma hızını yakalamaya yetmediğini ve engel olduğunu kaydederek konuşmaya devam eden Bakan Demircan, “Şimdi Türkiye 2017’de bir karar aldı. 24 Haziran’da yapacağımız seçim aslında 16 Nisan 2017’de aldığımız kararın uygulaması olacak. Ne kararı aldık? Bu parlamenter sistemle Türkiye’nin arzuladığı kalkınmayı ve gelişmeyi sağlamak mümkün değil. Demokrasi gücünü de elde etmek mümkün değil. Ve Anayasada yaptığımız değişikliği milletimizin onayına getirdik. Milletimiz aslında seçimi 2017’de yaptı. Şimdi onun fiili uygulamasını hayata geçireceğiz.” dedi.

“Biz imrenerek bakardık”

Bakan Demircan 2002’de sağlık hizmetlerinin ne durumda olduğu konusunda da rakamlarla örnekler vererek, “Tüm Türkiye’nin ambulans sayısı sadece 560 küsürdü. Bugün Türkiye’nin 6 bin tane kara ambulansı var. 19 tane hava ambulansı var. Bir alman vatandaşı Türkiye’de kaza geçirince Alman hükümeti ya da sigorta şirketi oradan uçak gönderir hastasını yaralısını buradan alıp Almanya’ya getirirdi. Ve biz imrenerek bakardık. Bugün Türkiye’nin 4 tane ambulans uçağı ülkenin belli noktalarında her an hazır bir şekilde yaralılarımızı ve hastalarımızı nakletme işlemini yerine getiriyor. 2002’de Türkiye’nin sahip olduğu nitelikli hasta yatağı sayısı 18 bindi. Bugün 130 bini geçmiş durumdayız. Nitelikli yatak dediğimiz tek veya iki kişilik odalar. Türkiye’nin yoğun bakım yatak sayısı 2 bin 214’tü. Bugün 36 bin 500 tane yoğun bakım yatağımız var. Bu ulaştığımız rakam Avrupa normunun üst rakamıdır. Böyle bir gelişme diğer alanlarda da oldu. Bakın bugün Türkiye dün savunması için lazım olan silahını ve cephanesini hep dışarıdan temin ediyordu. Çok cüzzi miktarda yerli üretim vardı. Bugün Türkiye yüzde 80’lere ulaşan silahını ve cephanesini üretebilen ve silah ihraç eden bir ülkedir. Verilen rakamlar ilginçtir, Türkiye geçtiğimiz yıl içinde 2 milyar dolarlık silah ihraç edebilmiştir. Aynı şekilde sağlık turizmi alanında Türkiye iddialı bir şekilde yola çıkmaktadır. Sağlık alt yapısını tümüyle yeniledikten sonra vatandaşımızın hizmetlerinin görülmesinden artan kapasitemizi sağlık turizmi için elbette kullanacaktır Türkiye. Şu anda sağlık turizminden ülkemizin yıllık 4 milyar dolar civarında sağlık turizminden geliri vardır. 2023 hedefi 20 milyar dolardır.” şeklinde konuştu.

“Rakamları doğru vermiyorlar”

Muhalefetin eleştirilerine de yanıtlar veren Bakan Demircan, “Şimdi tutturmuş bir şehir hastaneleri karalama kampanyası. Birileri öyle yapıyor ve sürekli bir şeyler söylüyor. Neymiş şehir hastanelerinde hasta garanti sayısı varmış. Yüzde 70 hasta garantisi veriliyormuş yatırımcı firmaya.  Buna nasıl inanıyor, kendi sözüne anlamak mümkün değil?  Rakamları doğru vermiyorlar. Çarpıtıp veriyorlar her halde kendisine. Etrafında bilgi verenleri de gözden geçirmesini tavsiye ediyorum. Arkadaşlar elbette ki bazı hizmetlerin hesaplanmasından bir ortalama rakam öngörüsü ile siz hizmet yaparsınız. Şehir hastanesi değil, normal devlet hastanesinde de biz hizmet alıyoruz, hizmet satın alıyoruz. Mesela bazı cihazları kendimiz almıyoruz ve o cihazlardan hizmet satın alıyoruz. Elbette ki onlarla fiyatlar üzerinde bir karar oluşturulması için ne yapılacak ortalama bir hizmet, ortalama bir işlem rakamı baz alınacak.  Bu yüzde 70 dediği budur. Mesela hastane temizlik ihalesini yapacaksınız, temizlik ihalesini hastanenin o günkü trafiği, insan trafiği ve hastane trafiği üzerinden hesaplarsınız. Bunu sanki hasta garantisiymiş gibi kendisine söylüyorlar ve bunun üzerinden karalama kampanyası yürütüyor. Bunu  kınıyoruz. Gereken cevabı milletimiz elbette verecek.” dedi.

“Her şey milletimiz için”

Bakan Demircan konuşmasının son bölümünde ise temeli atılan hastanenin 400 yataklı olmasına karşın 480 yatak kapasitesine sahip olacağının da altını çizerek, “Bakın üniversitelerimiz, her ilde üniversitemiz var. Bartın’a gelirken de gördük müthiş bir üniversite kampüsü oluşuyor. Ve Bartın’ımız burada bir ilim yuvası olarak, burada ki sağlık kampüsü ile birlikte ileride oluşabilecek bir fakültenin bizim sağlık kampüsümüzde, buradaki hastanemizde birlikte çalışma imkanı elbette vereceğiz. Her şey milletimiz için. Hastane hakkında da birkaç teknik detay vermek istiyorum. Bu hastanemiz 400 yataklı ama 480 kapasiteli bir hastane. 730 araç kapasiteli otoparkı var. Neredeyse her yatak başına 2 otoparkımız var. 132 polikliniğimiz olacak, 24 adet diyaliz ünitemiz, 24 adet ameliyathane, 66 adet yoğun bakım yatağı ve 58 adet acil servis yatağı da bulunacak. İnşaatımız başlamış bulunuyor, temelini atıyoruz. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.  Bülent BOSTANCI-Bartın TV

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.